کارگزار رسمی گمرک کیست؟ برسی کامل وظایف، درآمد و شرایط آن

کارگزار گمرکی (Customs broker) فردی است که در زمینه امور بازرگانی و ترخیص کالا متخصص است و با آگاهی از قوانین گمرکی به عنوان واسط بین صاحب کالا و سازمان گمرکی تشریفات کالا را انجام می دهد. کارگزاران گمرکی به طور مستقل به استخدام شرکت ترخیص کالا در می آیند و شامل اشخاص حقیقی یا حقوقی مورد تایید سازمان گمرک هستند که برای انجام مراحل ترخیص باید از گمرک مجوز ویژه دریافت کنند. اگر در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می‌کنید، قطعاً نیازمند به مشاوره تخصصی تیم میرترابی دارید که در ادامه این مقاله در مورد کارگزار رسمی گمرک برای شما توضیحات کامل خواهیم داد.

کارگزار گمرکی کیست؟

هر کالای وارداتی برای ورود به کشور باید مراحل پیچیده و تخصصی را طی کند. تشریفات گمرکی که برای ترخیص کالا از گمرک انجام می‌شود برای ورود قانونی بار به کشور لازم و ضروری است و با توجه به نوع و هدف از معرفی کالا، ارائه مدارک مختلف نیز مهم است. از آنجایی که ترخیص کالا از گمرک سلسله مراتب متفاوتی دارد و هر مرحله از آن نیازمند مجوزها و مدارک خاصی است، حضور کارشناسانی مانند: کارگزاران رسمی گمرک کمک زیادی به تجار خواهد کرد. کارگزاران رسمی در شرکت ترخیص کالا با اخذ وکالت نامه از صاحب کالا کلیه تشریفات گمرکی را انجام می‌دهند.

وظایف کارگزار رسمی گمرک چیست؟

کارگزار رسمی گمرک موظف است کلیه دستورات صاحب کالا را برای ترخیص مناسب کالا رعایت کند. این افراد باید تمامی مراحل واردات کالا را دنبال و کنترل کرده و موظف‌اند به وسیله قانون از منافع صاحب کالا حمایت کنند و همچنین یکی از مهم‌ترین وظایف این افراد قابل اعتماد بودن و حفظ اطلاعات صاحب کالا است.

وظایف کارگزار رسمی گمرک

بنگاه‌ها و دولت‌ها با آگاهی کامل از قوانین و مقررات گمرکی و مدارک لازم و ترخیص کالا، کارگزاران رسمی گمرک را برای جابجایی کالا در داخل یا خارج از کشور استخدام می‌کنند. از آنجایی که قوانین گمرکی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و از نظر جغرافیایی بسیار مهم است، صاحبان مشاغل نیز با استخدام چنین افرادی به توسعه فعالیت‌های تجاری فرامرزی خود کمک کنند. سایر وظایف کارگزار گمرک عبارتند از:

  1. کارگزار رسمی گمرک موظف است کلیه دستورات صاحب کالا را برای ترخیص مناسب کالا رعایت کند.
  2. این افراد باید تمامی مراحل واردات کالا را دنبال و کنترل کنند.
  3. کارگزاران گمرک موظفند با استفاده از قانون از منافع صاحب کالا حمایت کنند.
  4. یکی از مهمترین وظایف این افراد قابل اعتماد بودن و حفظ اطلاعات صاحب کالا است.

شرایط اخذ مجوز کارگزاری چیست؟

همان طور که گفته شد، کارگزاران رسمی گمرک، متخصصانی هستند که به تنهایی یا همراه با یک شرکت ترخیص کالا، کلیه امور تجاری را که صاحب کالا از آن‌ها انتظار دارد، انجام می‌دهند. این افراد برای اخذ پروانه حق الوکاله باید دارای شرایطی باشند که گمرک تعیین کرده است تا بتوانند با شرکت در آزمون مربوطه مجوز کارگزاری را برای فعالیت قانونی خود دریافت کنند.

اگر قصد دریافت مجوز کارگزاری را دارید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • تابعیت ایرانی
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه به گمرک
  • حداقل مدرک مورد نیاز در این رشته، مدرک کاردانی در امور گمرکی و یا لیسانس سایر رشته‌های دانشگاهی.
  • شخص نباید در موسسه دولتی دیگری کار کند.
  • حداقل 26 سال سن
  • اخذ کارت بازرگانی جهت مجوز کارگزاری

از آنجایی که تهیه و جمع آوری مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا می‌تواند پرهزینه و زمان‌بر باشد، استخدام کارگزار رسمی گمرک یا عقد قرارداد با شرکت ترخیص کالا به شما این امکان را می‌دهد که از انجام قانونی و سریع تمامی مراحل مطمئن شوید. به همین دلیل کارگزاران گمرک همیشه بهترین انتخاب برای سپردن امور بازرگانی و تجاری، گذراندن دوره‌های تخصصی و داشتن اطلاعات به روز هستند. 

نحوه اخذ مجوز کارگزاری گمرکی

در صورت داشتن شرایط می‌توانید با ثبت نام در آزمون مربوطه برای دریافت پروانه گمرکی اقدام کنید. ثبت نام آزمون پروانه کارگزاری هر ساله در سامانه سنجش انجام می شود. ظرفیت پذیرش در گمرکات مختلف متفاوت بوده و شرط صدور و تمدید پروانه کارگزاری شرکت در دوره های آموزشی است. لازم است کارگزار رسمی گمرک اظهارنامه و اطلاعات مربوط به پروانه گمرکی را در دفتری ثبت کند تا هنگام صدور پروانه کارگزاری توسط گمرک شماره گذاری و مهر گمرک شود.

چرا به کارگزار رسمی گمرک نیاز داریم؟

اخذ مجوز هایی مانند گواهی بهداشت و سلامت، جمع آوری و تهیه اسنادی مانند بارنامه، مانیفست، قبض انبار و گواهی ترخیص تنها بخشی از مواردی است که برای ترخیص کالا از گمرک باید انجام شود که هر مرحله قوانین خاص خود را دارد. تجار به دلیل بی اطلاعی از تشریفات گمرکی و یا محاسبه نادرست بیمه و هزینه حمل و نقل، اشتباهات زیادی مرتکب می شوند. کارگزار گمرک با ارائه خدمات متنوع در زمینه واردات و صادرات کالا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند و با انجام سریع امور اداری و تشریفات گمرکی بسیاری از هزینه های اضافی و خطر خسارت را کاهش می دهد. لذا استفاده از تجربه و دانش دست اندرکاران یکی از ضروری ترین اقداماتی است که برای توسعه تجارت بین المللی صاحبان کالا پیشنهاد شده است.

مزایای استفاده از کارگزار گمرک چیست؟

از سخت‌ترین مراحل در فرایند ترخیص بین المللی و فرایند واردات کالا می‌توان به فرایند ترخیص کالاهای تجاری وارداتی از گمرک اشاره کرد. از آنجایی که بازرگانان برای گذراندن این مرحله باید مدارک تهیه کنند و مراحل مختلفی را طی کنند، این مرحله سخت و پیچیده شده است. از مزایای استفاده از کارگزار در فرایند تسویه حساب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تهیه مدارک لازم در زمان مناسب

با توجه به اینکه کارگزاران گمرک از تجربه، دانش و مهارت بالایی در زمینه ترخیص کالا از گمرک برخوردار هستند، بر اساس برنامه ریزی دقیق، مناسب‌ترین زمان را برای ترخیص کالا از گمرک و آماده سازی اسناد برای انتشار آنها انتخاب می‌کنند.

2. کوتاه کردن زمان ترخیص کالا از گمرک

کارگزاران با استفاده از مهارت خود در کمترین زمان ممکن فرایند ترخیص کالا را انجام می‌دهند.

3. طبقه بندی پایه

کارگزار با استفاده از دانش خود در زمینه ترخیص کالا، کد تعرفه محموله‌های تجاری وارداتی را بر اساس قوانین به‌درستی انتخاب و طبقه بندی کرده و از بروز مشکل قانونی برای تاجر در این زمینه جلوگیری کرده‌اند.

4. پیشبرد تجارت بر اساس قوانین

کارگزاران از آنجایی که به طور مداوم اطلاعات خود را در خصوص قوانین مربوط به صادرات و واردات کشورهای مختلف به‌روز می‌کنند، از بروز هرگونه مشکل قانونی جلوگیری می‌کنند و تمامی مراحل تجارت را در چارچوب قانون انجام می‌دهند.

محل کارگزار گمرک کجاست؟

محل کار کارگزار رسمی گمرک یا نماینده دائماً در حال تغییر است و گاهی اوقات از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. این افراد زمان زیادی را صرف ورود انواع کالاها در گمرکات مختلف، کشتی ها و جاهای دیگر می کنند و لازم است نحوه کار با وسایل الکترونیکی و هوشمند مانند تبلت، گوشی هوشمند و بسیاری موارد دیگر را بدانند. با توجه به اینکه کارگزار رسمی گمرک باید در خصوص حمل کالا با گمرکات و ماموران گمرک ارتباط برقرار کند، زمان زیادی را در خودرو می گذراند.

چه تسهیلاتی در اختیار کارگزاران گمرکی است؟

گمرک جمهوری اسلامی در چارچوب قوانین و مقررات، تسهیلاتی را برای کارگزاران گمرکی و صاحبان کالا که از حق نمایندگی آنها استفاده می‌کنند، فراهم می‌کند. هدف از این سازوکار تشویق صاحبان کالا به همکاری با کارگزاران گمرکی است. یکی از این تسهیلات کاهش سخت‌گیری در ارزیابی و بررسی کالاهایی است که اظهارنامه آنها توسط کارگزاران به نمایندگی از صاحبان کالا ارائه می‌شود و (حق العمل کار گمرک) بر اساس مجوزهایی که از گمرک ایران دریافت کرده است باید برای شفافیت در امور مالیاتی و گمرکی بعدی با اشخاص حقیقی و حقوقی (صاحبان کالا) قرارداد رسمی منعقد کند. این موضوع ممکن است مشکل هرگونه اختلاف در مورد حق کار با افراد فوق را حل کند.

سخن پایانی

کارگزار گمرکی خدمات مهمی مانند: مشاوره بازرگانی از طرف صاحب کالا ارائه می دهند و از تجربیات و مهارت های خود در زمینه واردات و صادرات کالا استفاده می کنند و به تجار در توسعه تجارت بین المللی کمک می کنند. پیشنهاد می کنیم امور تجاری خود را به تیم حرفه ای شرکت ترخیص کالای میرترابی بسپارید تا از روند ترخیص کالاهای خود کاملا سریع و بی نقص اطمینان حاصل شود.

تهیه اظهارنامه گمرکی، ثبت سفارش کالا، دریافت پروفرما، هماهنگی با شرکت حمل و نقل و پرداخت هزینه هایی مانند مالیات تنها بخشی از مراحل ترخیص کالا است که باید به درستی انجام شود .

 سوالات متداول

1- آزمون پروانه کارگزاری چگونه برگزار می شود؟

داوطلبان می توانند بر اساس تاریخ اعلام شده از سوی سازمان گمرک برای آزمون در سامانه سنجش ثبت نام کنند.

2- کارگزار رسمی گمرک به معنی چیست؟

ارائه مشاوره بازرگانی، تهیه مجوزها و مدارک لازم، پرداخت هزینه و پیگیری کلیه مراحل ترخیص کالا از وظایف کارگزاران گمرکی است.

3- چرا باید برای ترخیص کالا از کارگزار رسمی گمرک کمک بگیریم؟

کمک گرفتن از کارگزاران و ترخیص کاران اقدامی مهم و توصیه شده در زمینه تجارت بین الملل است و هر تاجری با هر سطح تجربه ای می تواند از خدمات این افراد برای رسیدن به اهداف تجاری کسب و کار استفاده کند.